Strach a stres je součástí každého z nás, při určitých situacích vás chrání ovšem, když je to každodenní strach a úzkost, pak něco není v pořádku. Psychické poruchy se nejčastěji projevují černými myšlenkami, obavami, strachem, nespavostí, úzkostí, ale i fyzickými příznaky, které se odborně nazývají psychosomatika. Tedy fyzické příznaky způsobené vašim psychickým stavem.
Mezi somatické symptomy se nejčastěji řadí bolest hlavy, stažený žaludek, tlak a píchání na hrudi, knedlík v krku, kdy se vám obtížně dýchá a časté říhání. Tyto příznaky se mohou objevovat u jakékoliv psychické poruchy, nejčastěji jsou zaznamenávány u obsedantně- kompulzivní poruchy, psychosomatické poruchy a generalizované poruchy. První a třetí zmíněná porucha patří mezi nejčastější hned po depresích.
Málokdo tomu věří, ale psychika má velký podíl i na fyzickém zdraví. Není to jen o tom být v klidu, nestresovat, ale být celkově ve svém životě spokojený a to ve všech oblastech, od práce, přes rodinu až po vztah či manželství.
Výše uvedené poruchy se léčí pomocí antidepresiv a kognitivně-behaviorální terapii ( sezení u psychologa), ten vám pomůže získat jiný náhled na vaši nemoc a také vás naučí, jak se s ní umět vypořádat bez léků, avšak někdy to bez prášků nejde. Velmi důležitá je spolupráce pacienta a to jak se učí vnímat svět kolem sebe, psychosomatické jevy, od toho se odvíjí další léčba. Velkou pomocí při snižování stresu a úzkostí pro vás může být autogenní mluvený trénink, díky němu se naučíte sami zvládat a odbourávat stres. Více informací o něm najdete na internetu, případně se zeptejte svého ošetřujícího lékaře.
Nikdo se s léčbou u psychiatra nebo psychologa nechlubí, protože si lidé kolem vás budou myslet, že jste blázen, ale tak to vůbec není, navíc kdo to sám říká se může dostat ještě do mnohem horší situace než vy, proto si z takových názorů vůbec nic nedělejte.