Není to žádná novinka
Víte, že s polykarbonátem se lidé potkávali již za socialismu? S tímto společenským zřízením sice přímo nesouvisel, ale pochází přibližně z doby, kdy se u nás vyvěšovaly sovětské vlajky, a v SSSR byl u moci Stalin.
Objev polykarbonátu dal světu německý chemik Hermann Schnell, je to plně syntetický polymer, s mnoha zajímavými vlastnostmi, které umožnily již v době padesátých let jeho rozmach do celého světa. Polykarbonát je registrován pod názvem Makrolon, je patentově chráněn, a je velmi dobře dostupný i v České republice.
Čím se vyznačuje
Odolává povětrnostním vlivům – nevadí mu UV záření, letní tropické teploty ani třeskuté mrazy. Bude mít stejnou pevnost a odolnost za každého počasí, což z něj dělá ideálního společníka pro venkovní aplikace. Makrolon je zpravidla čirý, takže se hodí např. pro střešní krytiny pergol, kde chcete zachovat větší světelnou propustnost. Plný polykarbonát Makrolon se hodí pro další zastřešení, jako jsou autobusová nástupiště, bariéry proti hluku podél silnic a dálnic, či zastřešení venkovních bazénů. Plný nebo komůrkový polykarbonát využijete i pro domovní světlíky, zimní zahrady nebo skleníky.
Jak je to s údržbou a životností – na rozdíl od kovu či dřeva je syntetický polymer Makrolon v podstatě bezúdržbový, bude sloužit mnoho let, pokud jej nepodrobíte přílišné mechanické zátěži či dynamickému namáhání. Nenapadá jej hniloba ani plísně a pochopitelně ani nekoroduje.
Hmotnost – jde o velmi lehký plast, který zatíží konstrukci jen minimálně, takže se to příznivě projeví na statických výpočtech.
Je dobře ohebný a zároveň dostatečně pevný, což nevyžaduje nutnost pouze rovných střešních ploch. Lze jej tvarovat do oblouku a umožnit vytvářet esteticky atraktivní řešení, např. u střešních konstrukcí nad zahradními bazény.
Je nehořlavý a nevede elektrický proud – je tedy velmi bezpečný i s ohledem na případný zkrat elektrického vedení a nebezpečí úrazu elektrickým proudem.