Pro ty, kteří chtěli vidět modrý měsíc, budou zklamaní, ale termín ,,Modrý měsíc‘‘ nemá nic společného s barvou. Místo toho odkazuje na vzhled dalšího úplňku v daném časovém období. Podle nejoblíbenější definice je modrý měsíc druhým úplňkem v kalendářním měsíci.
Přezdívku Modrý Měsíc si zasloužil tím, že jak obíhá naší Zemi, dostává určité množství světla od Slunce, které může za jeho svítivost jasnost, a samotný mění své fáze. Geometrie polohy Slunce, Země, Měsíce je každých 29,5 dní stejná.
Jinými slovy, mezi jedním úplňkem a dalším úplňkem je 29,5 dne. Takže je neobvyklé mít dva měsíce plné v jednom kalendářním měsíci. Také únor, který má jen 28 nebo 29 dní (během přestupných let), nikdy nebude mít Modrý Měsíc. Příští Modrý Měsíc nestane do 31. října 2020.
Většina Modrých Měsíců vypadá světle šedá až bílá, nerozlišitelná od kterékoli jiné vlastní fáze Měsíce, který jste kdy viděli. Stlačení dvou úplňků do jediného kalendářního měsíce nemění fyzické vlastnosti samotného měsíce, takže barva zůstává stejná.
Jsou však případy, kdy se skutečně může zdát, že je měsíc namodralý, ale to má příčinu v atmosferických podmínkách a ne kalendářním měsícem. Slavný příklad nastala v roce 1883 poté, co vypukla sopka Krakatoa. Měsíc se jevil modrý kvůli veškerému prachu, který sopka vznášela do vzduchu. NASA říká, že tato konkrétní událost pravděpodobně vytvořila frázi ,,Modrý Měsíc‘‘, ale sopky nejsou jediným důvodem, proč měsíc může vypadat modře. Prachové bouře nebo lesní požáry mohou také tento efekt vyvolat.
Mimochodem, existuje starší definice Modrého Měsíce, která se týká dalšího úplňku, který se vyskytuje v jedné sezóně. Modrý Měsíc byl třetím úplňkem během jediné sezóny, která měla čtyři plné měsíce. K tomu dochází, když má určitý rok 13 úplňků místo obvyklých dvanácti. Ačkoli není Modrý Měsíc takovou raritou jako úplné zatmění Slunce, i přes to je to jev okázalý a stojí za to se na něj podívat.