Aby nám trampolína dlouho sloužila

Trampolínu dnes pořídíte poměrně levně, pochopitelně dejte přednost osvědčené kvalitě, dobře recenzované, v tomto směru je poměrně zbytečné někomu radit. Existuje několik desítek typů, které se liší především velikostí a použitým materiálem, podstatná je i dostupnost náhradních dílů a přehledná, jednoduchá montáž. Na co byste však neměli zapomínat, je pravidelná údržba.
skákající malá holčička


Trampolína vyžaduje údržbu a zazimování


S trampolínou je to jako s bazénem. Musíte se o ni patřičně starat, jinak vám přestane sloužit, a co víc, může se stát nářadím ošidným a nebezpečným. Mezi námi je stále mnoho naivních důvěřivců, kteří se domnívají, že takové náčiní nevyžaduje údržbu. Připomíná to kdysi dávnou historku jednoho neuvážlivého mladíka, který si pořídil relativně drahý nafukovací kajak, s nímž splouval jako nadšený vodák řeku Lužnici, a po uskladnění vlhkého vyfouknutého člunu v textilním vaku po dobu dvou sezón jeho povrch vyzdobily takové vrstvy plísně, které prorostly textilní pogumovanou vrstvou, pryž zpuchřela a člun putoval na skládku.
salto na trampolíně


Pamatujte při údržbě trampolíny především na vhodné skladování v zimním období. Uložte ji pokud možno do teplé místnosti, kde není vlhko, síťovina a dopadová plocha musí být suchá, zbavená vlhkosti a námrazy. Ideální je cvičební nářadí zazimovat včas, poněvadž první mrazíky mohou být příčinou křehnutí textilie, pryže a PVC a následného popraskání.


Co nejvíce trpí


U trampolín je nejvíce zatěžovaná dopadová plocha, ta však paradoxně odolává poměrně dlouho. Je vyrobena tak, aby odolávala i působení UV záření a životnost materiálu se odhaduje i na dobu přesahující 5 let. Poměrně trvanlivé jsou i pružiny, a po pevnostní stránce je stabilní i kryt pružin a celková nosná konstrukce.


Nejožehavější položkou a také nejdražší je ochranná síť. Vyplatí se ji kupovat na konci sezóny, od listopadu do března, kdy je výrazně levnější. Síťovina se častokrát protrhne, a pokud se vám nechce investovat do nové sítě jen kvůli trhlině, přičemž zaplatíte od 900 do 3 tisíc korun, můžete sít opravit svépomocí pomocí záplaty. V prodeji je i náhradní textilní tkanina, stačí docela obyčejná jehla a černá režná nit a alespoň trochu zručná švadlena.


Pokud se na trubkové konstrukci objeví praskliny, a nářadí je nestabilní a nebezpečné, raději zvažte kompletní výměnu. Nebezpečný úraz za to přece nestojí.