Také patříte k těm lidem, co raději, než jezdit výtahem, chodí pěšky po schodech? Pak máte štěstí, protože je to velice zdravý pohyb. Mít doma schodiště, ať už ze dřeva, nebo z kamene, z betonu či z oceli, je velké plus, obrovská výhoda vůči lidem, kteří jsou nuceni chodit pořád po rovině. Chůzí po schodech namáháme dolní končetiny velmi důkladně a spolu s tím posilujeme imunitní a lymfatický systém a udržujeme ve správné činnosti krevní oběh.
Schodiště také bývají ozdobou domu, zvláště ta moderní, zhotovená podle smělých projektů bytových architektů. Stačí se podívat na Internet a budete mít jasnou představu o tom, jaké možnosti dnes existují, a jaké typy schodišť by připadaly v úvahu i ve vašem případě. Každopádně jde o výrobky s velmi dlouhou životností, které vás s velkou pravděpodobností přežijí, a budou možná sloužit dalším generacím tak, jak je to k vidění např. v interiérech hradů a zámků.
Bez zábradlí by to nešlo
Zábradlí na schodiště není jen dekorativním prvkem, ale má na starosti zejména funkci bezpečnostní. Mělo by být konstruováno tak, aby sloužilo i tam, kde se po schodech prohání malé děti. Ty jsou mnohdy tak vynalézavé, že šplhají po vodorovných příčkách uvnitř zábradlí, a nedbají na hloubku pod sebou. U zábradlí na schodiště by tedy měly být zohledněny i tyto faktory.
O zábradlí se opírají poměrně velkou silou i senioři, těm pomáhá udržet na schodech stabilitu a napomáhá i k samotné chůzi po schodech, kdy jsou právě schodové stupně pro starší osoby velkou překážkou.
Na zábradlí byste měli pamatovat i v exteriéru, a to v i místech, která nejsou přímo nebezpečná, například u dvou schůdků při vstupu do garáže nebo do sklepa. Může se tu totiž v zimě vytvořit námraza a přidržet se zábradlí je tu pak zásadní k tomu, aby se váš den neproměnil v jízdu sanitním vozem do nemocnice na operační sál.